Projektowanie doświadczeń użytkownika – czym jest UX design?

5 sekund – tyle zajmuje użytkownikowi Twojej strony www lub aplikacji wyrobienie sobie zdania o niej. Od jego odczuć zależy, czy zrealizujesz swoje cele. Właśnie tutaj wkracza user experience design, czyli takie zaprojektowanie aplikacji lub strony, by spełniała oczekiwania klientów.

Czym jest UX?

UX to „user experience”, czyli zupełnie dosłownie: doświadczenia użytkownika. To wrażenia, które mu zapewniasz w trakcie korzystania z Twojego produktu. W zasadzie o UX możemy mówić wszędzie tam, gdzie dochodzi do jakiejś interakcji – głównie człowieka z technologią, ale też i tej między ludźmi. UX-em może być korzystanie ze strony www, systemu, ale też z usługi realizowanej przez drugą osobę.

W UX chodzi o satysfakcję użytkownika. O to, by interakcja z Twoim produktem była wygodna i nie wymuszała na nim nietypowego zachowania. Słowem: ma być prosto i przyjemnie.

Ustaliliśmy więc, że dążysz do dobrego user experience. Czyli jakiego?

Dobry UX jest niedostrzegalny

Popatrz w ten sposób: kiedy na przykład korzystasz z bankowości internetowej i musisz się zastanawiać nad każdym kolejnym krokiem, znaczy to, że twórca systemu nie zadbał o właściwy UX. W efekcie proces jest wymagający, niezrozumiały i wymaga wielkiego skupienia. Z łatwością jesteś w stanie wskazać, co należy ułatwić i poprawić. Pamiętasz każdą przeszkodę, jaką napotkałeś, czujesz frustrację i masz wrażenie, że zmarnowałeś zbyt dużo czasu.

Jeżeli natomiast zamawiasz jedzenie online, w ogóle nie myśląc o sposobie, w jaki to wykonujesz – oznacza to jedno: naprawdę dobry UX. Serwis jest prosty, intuicyjny i właściwie zaprojektowany. Właśnie dzięki temu możesz z niego korzystać zupełnie bez zastanawiania się nad całym procesem i bez stresu. I to jest ten efekt, który chcesz uzyskać w przypadku swojej strony www lub oprogramowania.

W zasadzie na UX wpływa wszystko, od kodu strony aż po treść. Dobry UX to łatwa nawigacja, odpowiednia typografia, przejrzyste menu i prawidłowo sformatowane teksty. To również przyjazne komunikaty błędów – w których w prosty sposób wyjaśniasz, co się wydarzyło, dlaczego i co teraz użytkownik może zrobić.

404

Przykład przyjaznej strony błędu 404 na platformie Dropbox

Czym jest UX design i czym się różni od UI?

UI to osiągnięty efekt – doświadczenie użytkownika. UX design natomiast to etap początkowy. Projektowanie doświadczeń obejmuje cały proces planowania i programowania wpływu, który chcesz wywrzeć i wrażeń, jakie zamierzasz wywołać. Obejmuje zbadanie potrzeb, znalezienie możliwych problemów i ich rozwiązanie. Innymi słowy: w projektowaniu doświadczeń użytkownika chodzi o to, by jego kontakt z produktem był przyjazny. Bez stresu, niepewności i negatywnych emocji.

proces_ux

Kim jest UX designer? Na czym polega jego praca?

Lubię sobie wyobrażać świat, w którym urzędnicy mieliby kompetencje UX designerów. Jestem pewien, że byłby piękniejszy! Dlaczego? Ponieważ UX designer to ktoś, kto dąży do upraszczania życia – sobie i użytkownikom. Projektant UX ma jedną misję: takie przygotowanie i zoptymalizowanie aplikacji lub strony www, żeby generowała przyjemne doświadczenia. Musi więc umieć przewidywać, planować oraz zwracać uwagę na szczegóły. I szukać dziury w całym – ale tylko po to, by umiejętnie ją wypełnić.

Co jest ważne w UX design?

  • Optymalizacja – dążysz do tego, by obsługa była prosta i intuicyjna.
  • Empatia – musisz umieć wczuć się w rolę użytkownika produktu.
  • Dostosowanie – wszystko to robisz nie dla siebie, a dla swojej grupy docelowej; Twój odbiorca musi być w centrum zainteresowania.
  • Badania i testy – w ten sposób określasz, czego potrzebują użytkownicy.
  • Sprawdzone rozwiązania – dobry UX wcale nie musi być innowacyjny, zwykle znacznie lepiej działa to, co już znane.
  • Eliminacja trudności – musisz rozpoznać wszelkie potencjalne problemy i znaleźć dla nich właściwe rozwiązania.
  • Realizacja celów – dobry UX pozwala Ci skutecznie realizować cele: sprzedawać, pozyskiwać klientów, czy budować wizerunek eksperta.

Podsumowanie

UX design to proces, który pomaga Ci zadbać o dobry UX, czyli odpowiednie wrażenia użytkownika. Dzięki projektowaniu doświadczeń możesz już na etapie tworzenia aplikacji lub strony www zaprogramować, jaki wpływ ma wywierać. Dobry UX opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach i jest niedostrzegalny. Oznacza prostotę, intuicyjne działanie i dopasowanie do oczekiwań użytkownika. Pomaga Ci również realizować określone cele, takie jak sprzedaż, pozyskiwanie klientów czy budowa wizerunku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o UX design? Napisz do mnie!